Open Access Week 2020

19 жовтня в Україні стартує Open Access Week 2020. Впродовж тижня публікуватимемо на нашому сайті та на нашій сторінці у Facebook короткі статті на тему політики відкритого доступу, її переваг та впливу на науковий світ.

Що таке Open Access?

Open Access (відкритий доступ) є частиною Open Science (відкрита наука), що передбачає надання безперешкодного та необмеженого доступу до наукових досягнень людям зі всіх куточків світу.

Стрімке підняття вартості періодичних видань відомих видавництв за останні десятиліття призвело до того, що бібліотеки анулювали їх передплату. Open Access – це альтернативна форма публікації, яка більш вдало використовує переваги цифрової комунікації за допомогою мережі Інтернет та націлена на зовсім інші форми фінансування. Численні науково-дослідні організації всіляко підтримують Open Access, див. Берлінська декларація про відкритий доступ до наукових і гуманітарних знань. Однією з умов деяких грантодавців наукових досліджень стало надання відкритого доступу до остаточних результатів цих досліджень усім охочим.

Які переваги має опублікування праць в Open Access для науковців?

·   Краща впізнаваність: для того, щоб знайти публікацію Open Access, достатньо мати лише доступ до Інтернету. Статті є у вільному та безкоштовному доступі й не приховані за т. зв. Paywall (платна стіна, тобто доступ до користування тільки після сплати вартості).

«З огляду на наявні тенденції ми передбачаємо, що до 2025 року 44% усіх статей будуть доступні через Open Access, а 70% переглянутих статей належатимуть до категорії Open Access» (Piwowar, Priem, Orr (2019): The Future of OA: A large-scale analysis projecting Open Access publication and readership, bioRxiv 795310; doi: https://doi.org/10.1101/795310).

·   Імпакт-фактор, або коефіцієнт впливовості: публікації Open Access легше знайти і процитувати, і, залежно від ліцензії, простіше використовувати в майбутньому.

«Статті, опубліковані за типом «зелений», «золотий» і «гібридний», мають більше переглядів, ніж ті, що опубліковані у «закритих» або «бронзових» періодичних виданнях. Така тенденція особливо характерна для публікацій за типом «зелений», доступних до перегляду протягом року після опублікування» (https://blog.ourresearch.org/future-oa-key-findlings).

·   Посилення позицій науковців на противагу (великим) видавництвам: в багатьох дисциплінах існують якісні Оpen-Аccess-альтернативи до публікацій у відомих видавництвах.

Unpaywall

Unpaywall – це плагін для браузера, який шукає в базі даних із понад 25 мільйонами джерел легальні копії статей із платних журналів у вільному доступі. Це насамперед статті з репозитаріїв різних інституцій, державних органів чи дослідницьких установ.