Open Access в Львівському університеті

Починаючи з 2008 року, Львівський національний університет імені Івана Франка та Наукова бібліотека університету є активними учасниками руху за відкритий доступ до наукової інформації, створюючи проєкти, спрямовані на розвиток Open Access. 

Серед перших напрацювань, втілених в життя, був гуманітарний архів “АНТРОПОС” – спільний проєкт Центру гуманітарних досліджень та Наукової бібліотеки, який залучав до співпраці різних партнерів, зокрема Наукове товариство ім. Т. Шевченка. 

У 2011 році з’явився електронний архів природничих і точних наук “ЕВРИКА”. Сьогодні, обидва архіви розміщені в одному репозитарії Наукової бібліотеки в системі dspace, в якому професорсько-викладацький склад університету може викладати свої наукові статті та дослідження. (https://dspace.lnulibrary.lviv.ua) 

Також в цьому репозитарії знаходиться рукописний каталог надходжень у Наукову бібліотеку до 1941 року. Каталог був організований у 80-х роках XVIII ст. і розміщений у шафах на балконі Головного читального залу. Він вміщує описи книг та періодичних видань з різних галузей знань усіма мовами, здебільшого рукописним текстом. 

На базі Open Journal Systems відкрито репозитарій всіх періодичних видань Львівського університету: вісників Львівського університету, журналів, збірників наукових праць та студентських видань, які сьогодні доступні за посиланням: http://publications.lnu.edu.ua/ 

Дисертаційні дослідження (кандидатські, докторські) всіх спеціалізованих вчених рад університету публікуються на сайті університету: https://www.lnu.edu.ua/research/scientific-council-on-thesis-defence/dissertations-defended-at-the-university/ 

Навчальні силлабуси з методичним забезпеченням також поступово з’являються на сайті. 

В рамках політики Open Access Наукова бібліотека взяла участь в низці партнерських проєктів, серед яких: 

  • LIBRARIA – цифровий архів, куди ввійшла періодика, що зберігається в фондах бібліотеки (https://libraria.ua/) 
  • Міський медіаархів Центру міської історії – оцифрована картографічна колекція Наукової бібліотеки (https://uma.lvivcenter.org/uk/maps?collections%5B91%5D=135&places%5B92%5D=99) 
  • RISM – Міжнародний каталог музичних джерел, в якому представлена середньовічна рукописна музична колекція Наукової бібліотеки (вперше в Україні). (http://www.rism.info/index.php?id=31&L=0)
  • Електронний архів Українського визвольного руху
  • Львів 100 років тому – спільний проєкт з Львівською міською радою, в якому щодня публікувалися новини з життя міста 100 років тому.