Open Access в Байройтському університеті

В останній робочий день нашого тижня Open Access завітаємо до німецького Байройта. Тамтешній університет відвідав у 2019 році директор Наукової бібліотеки нашого Університету Василь Кметь. У лютому 2020 року відбувся зустрічний візит наших німецьких колег Вільтруд Тюссо і Юлії Вальц до Львова. Сьогодні ознайомимося з тими заходами, які проводить Байройтський університет в рамках політики Open Access. А от інтерв’ю про візити наших колег до Байройта і Львова пропонуємо Вам за цими посиланнями: https://learnopolis.net/all-news/vasyl-kmet-pro-biblioteku-bajrojtskoho-universytetu/

https://learnopolis.net/all-news/hosti-z-biblioteky-bajrotskoho-universytetu-u-lvovi-interv-iu/

Open Access (відкритий доступ) – це світова ініціатива, завдяки які у 2019 році вже кожна друга наукова публікація була доступною в Інтернеті безкоштовно. До прикладу, в Байройтському університеті, який є нашим партнером, 481 із 980 опублікуваних у наукометричній базі Web of Science наукових праць, були публікаціями Open Access. Байройтський університет вважає, що вільний доступ до публікацій підсилює міжнародну видимість результатів  досліджень, і тому підтримує цю ініціативу у рамках власної стратегії Open Access. 

Грошовий фонд для публікацій вчених Байройтського університету

Публікація праць у рецензованих журналах, які належать до Open Access, або на відповідних платформ пов’язана з витратами для авторів. Тому Байройтський університет створив фонд, з якого виділяють кошти на публікацію наукових праць у Open Access. Фінансову підтримку забезпечує Німецька дослідницьке товариство . Схожу стратегію мають й інші німецькі університети. Витрачені кошти відображаються дуже прозоро, і їх можна переглянути на  OpenAPC:

https://treemaps.intact-project.org/

Інституційний репозитарій

Частиною Open-Access-стратегії Байройтського університету стало також створення інституційного серверу для публікацій і документації. Втіленням цієї ідеї стала платформа EPub Bayreuth. Документи на цій платформі доступні безкоштовно з будь-якої точки світу, а завдяки інтеграції в бази даних GoogleScholar їх легко знайти в пошуковику. Крім того, існує також власна база даних журналів, OJS Bayreuth, яка, як і у Львівському університеті, створена на основі платформи OpenJournalSystem.

https://epub.uni-bayreuth.de

Університетська бібліографія 

Для покращення видимості публікацій кафедр, факультетів і дослідницьких інститутів слугує університетська бібліографія ERef Bayreuth, яка охоплює всі наукові праці, створені в Байройтському університеті.

https://eref.uni-bayreuth.de

Контактні особи в університетській бібліотеці

Бібліотека Байротського університету надає консультації науковцям Університету щодо публікацій Open Access, зокрема, допомагаючи у підготовці заявки на отримання коштів із фонду, а також оприлюдненні документів на сервері EPubBayreuth.