Відділ рукописних, стародрукованих та рідкісних книг ім. Ф.П. Максименка

Завідувач відділу:
ІЛЬКІВ-СВИДНИЦЬКИЙ Микола Мирославович.
Ел.пошта: [email protected]

Адреса та контактні дані:
вул. Драгоманова, 17, Україна, 79601, м. Львів;
тел: (032) 261-35-97; ел.пошта: [email protected]

Відділ працює:
понеділок – п’ятниця: 9.00 – 17.00; субота, неділя – вихідні дні.

Структура відділу:

  • Сектор рідкісних видань і спеціальних колекцій (завідувач – Наталія КІТ-КОПИСТЯНСЬКА)

Напрямки роботи відділу:

Відділ забезпечує утримання, збереження та організацію колекцій фонду рукописних, стародру­кованих та рід­кіс­них книг. Основними завданнями відділу є: формування і збереження колекцій фонду, які потребу­ють відповідних умов зберіганнявідповідно до ДОСТу 7.50-90, поповнення колекцій фонду, здійснення бібліо­течного, інформа­ційно-бібліографічного обслуговування чита­чів, участь у науково-дослідницькій, методичній і промоцій­ній діяль­ності НБ. У читальному залі відділу користувачам забез­печують доступ до спеціальних колекцій рукописів і рід­кісних видань, інфор­мують і допомагають консультаціями щодо змісту й профілю роботи, забезпечують виконан­ня запитів згідно з переліком платних послуг НБ.

Доступ до фондів

  • Доступ до фондів відділу здійснюється на підставі клопотання від установи чи організації, в якій працює або навчається читач та читацького квитка НБ;
  • у випадку наявності в читача тимчасового дозволу на користування (на час виготовлення читаць­кого квит­ка) для отримання замовлення необхідний також паспорт;
  • Клопотання дійсне упродовж одного року;
  • Читач має право подавати до 5-ти замовлень одноразово. Максимальна кількість поданих замов­лень протягом дня не повинна перевищувати 10-ти;
  • Для повторного користування дозволяється залишати на замовленні не більше 5 при­мір­ників. Термін збері­гання замовлення 10 днів;
  • Термін виконання замовлень – 30 хвилин;
  • Для користування замовленням видається по одному примірнику рукопису чи стародру­кованого ви­дання;
  • Протягом робочого дня читачеві може бути видано до 100 аркушевих видань (не більше 20‑ти одно­часно);
  • Періодичні видання видаються почергово по 1-му примірнику. На замовленні дозволяється збері­гати не більше 3-х видань великого (IV, V) і 5-ти видань малого формату (I, II, III). Деталь­ніше з правилами роботи і доступ до фондів РСРК ім. Ф. П. Максименка можна ознайомитися за посланням.

Історія відділу

Відділ був заснований у 1905 р. як “Cimelia. Wydział inkunabułów, rękopisów i dyplomów” (“Рари­тети. Відділ інкуна­бул, рукописів і дипломів”). Спочатку його називали відділом рукописів, а у 20–30-х рр.XX ст. – “Рукописів і стародруків”, у кінці 30-х рр. – “Відділ рукописів”. Для відділу було облаштовано окремий читальний зал.

У різний час у відділі працювали: Є. Барвінський, А. Єнджейовська, Ю. Коженьовський, Б. Мань­­ков­ський, З. Домбровська, Г. Демченко, Г. Можарова, Е. Столова, Г. Смірнова, Л. Гадзієва, Н. Шепеляк. Відділом керували: з 1925 р. – Анна Єнджейовська, з 1974 по 1983 р. – Федір Максименко, з 1983 по вересень 2007 р. – Наталія Швець, з вересня 2007 р. – Микола Ільків-Свидницький.

Протягом першої XIX – першої третини ХХ ст. до бібліотеки надійшли унікальні особисті ко­лекції: руко­писів львів­ського історика, крилошанина А. Петрушевича, С. Д. Борковського, князів Чарторийських, графа Ю. С. Козє­брод­ського.

У післявоєнний час проведено реорганізацію та перевірку фондів (1946, 1952), які вціліли після виве­зення окре­мих фондів окупаційною владою у 1944 р.

Від 1946 р. відділ був законсервований, а у 1956 р. рукописи, інкунабули і стародруки пере­нес­ли до загального книгосховища. Формально роботу відділу було поновлено у 1962 р., і згідно з “Типовим положенням про вузівські бібліотеки” від 17.04.1962 р. у звітній документації відділ фігурував як струк­турний підрозділ Наукової бібліотеки. Жодної штатної одиниці він тоді не мав, а обслуговування проводив на добровільних засадах Ф. Максименко.

Фактично відділ почав функціонувати з 1966 р. і мав двох працівників. У 1979 р. було затвер­джено “Поло­ження про відділ рукописних, стародрукованих та рідкісних книг”. У 1983 р. нараховував 17 тис. од. зб., розміщувався у книгосховищі на площі 50 м². У 1986 р. була укладена детальна інструкція з профілю комплектування відділу.

Згідно з ухвалою ректорату Львівського державного університету імені Івана Франка з 1991 р. для відділу було надано приміщення 400 м² у новому корпусі університетської Бібліотеки (вул. Драго­манова, 17; 2 поверх) та збільшено штат працівників.

25 грудня 1996 р. Вчена рада ЛДУ ім. І. Франка ухвалила рішення назвати відділ на честь відомого україн­ського бібліографа та книгознавця Федора Максименка.

Фонди відділу

Рукописні книги та архівні документи

Колекція нараховує понад 4 тис. од. зб. XIII–XX ст. З них рукописів – 2595 од. зб. Левову частку руко­писного фонду становлять рукописні книги і документи XIII–XVIII ст. латинським алфавітом.

Книжковими пам’ятками є майже 400 рукописів. У її складі є, зокрема, найдавніший рукопис з почат­ко­во­го зібран­ня бібліотеки “Tractatus de curandis hominum morbis”, італійські рукописи XIV ст. творів Фран­ческо Петрар­ки, дві “Хроніки” Мартина Поляка, богослужбові книги XIV–XV ст. лат., нім. мовами та ін.

Також, на особливу увагу заслуговує комплекс нотолінійних рукописів: антифонарії другої половини XV ст., гра­дуал початку XV ст. і особливо псалтир першої половини XVI ст. є зразками вишуканої книж­кової ілюмінації. В колекції є 39 кириличних рукописів і документів XVI–XVIII ст.; збірка східних рукописів XVI–XX ст., яка налічує 36 од.

Докладнішу інформацію про унікальні, рідкісні та особливо цінні рукописні пам’ятки дивіться рубрику/гасло Книжкові скарби Наукової бібліотеки.

Інкунабули

Колекція налічує 57 од. зб. Формування збірки першодруків бібліотеки Львівського універси­тету роз­по­чалося у 1784 р., завдяки поповненню колекцією Піуса Ніколауса Ґареллі. Най­давнішою інку­на­булою бібліотеки Львів­ського університету прийнято вважати страсбурзьке видання “Буквальних коментарів на Біблію” Миколая з Ліри (1472 р.).

Докладнішу інформацію про унікальні, рідкісні та особливо цінні першодруки дивіться рубрику/гасло Книжкові скарби Наукової бібліотеки.

Палеотипи (1501–1550)

Колекція нараховує – 795 од. зб. у 773 томах. За тематикою це книги з історії, риторики, теоло­гії, філо­софії, меди­цини, географії, астрономії, історії права, військової справи. Серед них шедеври друкарів та видавничих фірм Альдів (39 од. зб.), франц. видавців Етьєнів, Якуба Сакона, базель­ського видавця Йоганна Фробена, Йоганна Коберґера, Ганса Люфта. Географія друку книг охоп­лює близько 30 міст Євро­пи, з яких найбільше представлені Базель, Венеція, Кельн, Ліон, Париж та ін. Більшість друків в ори­гі­наль­них оправах зі шкіри й пергаменту. Докладнішу інфор­мацію про уні­кальні, рідкісні та особ­ливо цінні палеотипи дивіться рубрику/гасло Книжкові скарби Наукової бібліотеки.

Стародруки (1551–1800)

Колекція налічує близько 20 тис. од. зб. різними мовами і шрифтами друку. Включає друки видав­ничих фірм: венеційських Альдів, паризьких Етьєнів, голландських Ельзевірів, Планте­нів, а також багатьох інших західно­європейських видавців і друкарів. Географія стародруків вражає своєю розгалуженістю: Остріг, Київ, Львів, Санкт-Петербург, Кельн, Утрехт, Краків, Гаага, Генуя, Венеція, Лейден, Падуя, Палер­мо, Париж, Рим, Женева, Ліон, Антверпен, Амстердам, Лондон, Франк­фурт, Флоренція, Ауґсбург, Абоа (Фінляндія), Базель, Відень та багато інших. Докладнішу інфор­мацію про унікальні, рідкісні та особливо цінні стародруки дивіться рубрику гасло Книжкові скарби Наукової бібліотеки.

Воєнні друки (1905–1945 рр.)

Налічує понад 5 тис. од. зб. Складається з збірки легальних і нелегальних видань: листівок, пла­ка­тів, букле­тів, афіш, оголошень, газетних публікацій виданих під час воєнних дій і в між­воєн­ний період. Скла­довими частинами колекції є збірки інженера Л. К. Біркенмаєра (листівки, газетні пуб­лі­кації, некрологи та ін.) та всепольського академічного молодіжного товариства.

Значний пласт колекції складають надходження 1914–1918 рр.: офіційні декрети, преса, фронтові видан­ня, листівки.

Колекція була значно поповнена внаслідок українсько-польської та польсько-радянської воєн 1919–1920 рр. У 1927 р. колекцію поповнила збірка О. Прусевича (етнограф, історик, бібліо­філ): листівки різних партій, відозви, оголошення та інші матеріали часів революції 1905 та 1917 рр., матеріали періоду УНР та ЗУНР.

Бібліографія:

  • Лисий Ю., Шепеляк Н. Воєнних друків збірка // Encyclopedia. Львівський національний універ­ситет імені Іва­на Франка: Т. 1: А-К. – Львів, 2011. – С. 298;
  • Лисий Ю. Польські плакати 1920 р. у збірці воєнних друків Наукової бібліотеки Львів­сько­го націо­нального університету імені Івана Франка // Вісник Львівського університету. Серія книгознавство, бібліотеко­знав­ство та інформаційні технології. Львів, 2014. – Випуск 8. – С. 231–237;
  • Лисий Ю. Польсько-радянська війна 1920 року в колекції плакатів Наукової бібліотеки Львівського націо­нального університету імені Івана Франка // Цитаделя: Львівський мілі­тарний альманах. – Львів, 2011. – № 6. – С. 84–109.

Картографія

Колекція налічує понад 4 тис. од. зб. Хронологічні межі колекції: 1511–ХХІ ст. Перше значне надхо­дження карто­­гра­фічних видань до б-ки пов’язане з переданням Львівському універ­си­тету бібліотеки Ґареллі. Розділ її колекції “Космографія” налічував близько 450 картографічних та географічних вид., з них до сьогодні зберег­лися атласи Л. Гвіккардіні та С. Мюнстера.

У колекції зберігаються карти та атласи із книжкових зібрань родини Третерів, М. Форманіоша, С. Бор­ков­­ського, Л. Клосса та ін. В колекції зберігаються карти та атласи визначних картографів XVI–XIX ст.: К. Пто­лемея, А. Орте­лія, Г. Меркатора, С. Мюнстера, Д. Маджині, К. Адріхейма, Г. Брауна, В. та Й. Блау, Н. Сансона, та ін.

Бібліографія:

  • Демченко Г. М. Картографічні видання XVI – першої половини XVIІ ст. як взірець друкар­ського мистецт­ва (на матеріалах відділу рукописів та рідкісних книг НБ ЛДУ) // Збірник праць відділу руко­пис­них, стародрукованих та рідкісних книг ім. Ф. П. Максименка. – Львів, 1997. – С. 107–127;
  • Демченко Г. Картографічна збірка // Encyclopedia. Львівський національний університет імені Івана Франка: Т. 1: А-К. – Львів, 2011. – С. 588–589.

Графічні та образотворчі видання (XVII–XX ст.)

Колекція налічує близько 2 тис. од. зб. Складається із гравюр, літографій, поштівок, олійного й акварель­ного живопису та збірки екслібрисів.

Хронологія колекції охоплює період тривалістю понад 400 років. У збірці найширше відобра­жене XIX–ХХ ст. (естампи із друкарні Піллерів), ХІХ ст. та XX ст., менше – XVII ст. Серед авторів – видатні гравери (К. Ауер, А. Томашевський, П. Ребігер, М. Машковський, А. Берка та ін.).

Збірка екслібрисів з власницьких знаків відомих діячів культури, мистецтва, літератури і науки, титу­ло­ваних осіб, колекціонерів, меценатів. Найбільше представлені екслібриси львів’ян, зокрема викладачів Львівського університету. Серед авторів екслібрисів видатні гравери: К. В. Кєлісінський, Т. Р. Журовський, Р. Менкіцький, Я. Ф. Миліус, А. Тировіч, А. Погорецький, С. Гординський, Г. Віловський, Т. Пшипковський та ін.

Бібліографія:

  • Александрович В. Гравійовані ікони зі збірки Володимира Вуйцика у фондах Наукової біб­ліо­теки Львів­ського національного університету імені Івана Франка // Вісник Львів­ського університету. Серія книго­знав­ство, бібліотекознавство та інформаційні технології. – Вип. 3. – 2008. – С. 229–237;
  • Екслібриси Наукової бібліотеки Львівського національного університету імені Івана Франка / автор-укладач та автор вступної статті Н. Кіт. – Львів, 2011.

Унікальні видання відділу внесені до міжнародних каталогів:

“Archives and Manuscript Collections in the Microfiche” (Leiden), ”Revue des études arméniennes” (Paris), “Gesamtkatalog der Wiegendrucke” (Berlin, Stuttgart), “Polonia typographica saeculi XVI” (Warszawa).

Фонд рукописних, стародрукованих та рідкісних книг Наукової бібліотеки Львівського націо­наль­ного університету імені Івана Франка за розпорядження Кабінету Міністрів України від 22 жовтня 2008 р. № 1345-р. віднесено до категорії наукових об’єктів, що становлять національне надбання України (№ Н/98-2009 від 30 березня 2009 р.).

Свідоцтво МОН України про внесення до Державного реєстру наукових об’єктів, що становлять націо­нальне надбання фонду рукописних, стародрукованих та рідкісних книг Наукової бібліотеки ЛНУ імені Івана Франка.

Буклет Національне надбання України. Фонд рукописних, стародрукованих та рідкісних книг Наукової бібліотеки ЛНУ імені Івана Франка