29 січня – День пам’яті Героїв Крут

День пам’яті Героїв Крут – оборонців української державності

Сьогодні ми згадуємо трагічні та героїчні події, а також вшановуємо пам’ять загиблих українських юнкерів, студентів та гімназистів, які 29 січня 1918 року на залізничній станції Крути, що за декілька кілометрів від Києва, вступили у запеклий бій з багатотисячним більшовицьким військом під командуванням М. Муравйова. Командуючим силами УНР у бою під Крутами був Аверкій Гончаренко.

Основною метою радянських військ було захопити Київ. Саме цей бій під Крутами зупинив на кілька днів наступ російських більшовиків, тому Центральна Рада змогла ще протриматися у Києві. Це було надзвичайно важливо для делегації УНР на мирних переговорах у Бресті, яка готувала документи про визнання державами Четвертного союзу незалежності України. Завдяки жертовності тих молодих людей, 9 лютого 1918 року Німеччина, Австро-Угорщина, Болгарія і Туреччина визнали УНР самостійною державою. У березні 1918 року Київ був звільнений від більшовиків та уряд УНР повернувся до столиці.

Полеглі герої були вшановані Центральною Радою, та 19 березня перепоховані на Аскольдовій Могилі в Києві. Але ще залишаються ті, яких не знайшли до сьогодні.

Відображення цієї історичної події, цього бою збереглися у спогадах учасників крутянських подій, у дослідженнях багатьох істориків. Також написано багато творів, присвячених борцям за незалежність України. Серед них есеї та поезії П.Тичини, О. Степаненко, Б. Лисянського, В. Янева, С. Гординського, Б.-І. Антонича, Є. Маланюка, О. Лятуринської, У. Самчука, Л. Старицької-Черняхівської та всіх хто зберігав і надалі вшановує пам’ять Героїв Крут.