102 роки Української Соборності (ВІДЕО)

Сьогодні минає 102 роки від того часу, як на політичній карті Європи з’явилася Соборна Українська Держава. Саме 22 січня 1919 року у Києві на Софіївській площі відбулося урочисте проголошення Акту Злуки Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки. Цій знаковій події в історії України передували й інші. Так, 1 грудня 1918 року УНР і ЗУНР підписали договір про Злуку у Фастові. А 3 січня 1919 року Українська Національна Рада у Станіславові (нині Івано-Франківськ) прийняла ухвалу про злуку і надала повноваження своїй делегації продовжити та завершити об’єднання двох держав.

Учасниками всіх тих подій були такі відомі діячі, як Михайло Грушевський, Симон Петлюра, Володимир Винниченко, Федір Швець, Панас Андрієвський, Євген Петрушевич, Василь Стефаник, Лонгин Цегельський, Дмитро Левицький, Андрій Шміґельський, Тимотей Старух та багато інших поважних осіб.

Українська Народна Республіка проіснувала лише рік, на жаль, її державність зберегти не вдалося. Проте боротьба за українську державність не минула марно. Вона відіграла значну роль у зростанні національної свідомості народу. Відомий історик І. Лисяк-Рудницький з цього приводу писав: “Немає сорому в тому, щоб бути переможеним у боротьбі за свободу. Навпаки, така поразка може стати джерелом духовної основи, що з нього черпатимуть силу наступні покоління, продовжуючи цю боротьбу на новому історичному етапі.” Хотілося б добре засвоїти уроки історії, бути єдиними та пильними і не повторювати більше помилок минулого…

Сьогодні, коли на сході України вже 7-й рік продовжується російсько-українська війна за збереження нашої територіальної цілісності, відзначення Дня Соборності України має велике значення. Це не тільки моральний обов’язок знати свою історію, але й вшанувати пам’ять всіх героїв, які боролися і продовжують боротися за єдину Україну – Україну у злуці.

Оператор: Ярослав Чих

За співпраці з Управлінням освіти ДГП Львівської міської ради і Центром професійного розвитку педагогічних працівників м. Львові