Які типи Open Access існують?

Open Access включає різні типи публікацій. Найважливішими з них є:

·   «Золотий» тип (ОА Golden): результати наукових досліджень опубліковано у періодичному виданні від Оpen Access, яке надає вільний доступ до всього контенту у мережі Інтернет.

·   «Зелений» тип (ОА Green): заплановані до публікування або вже опубліковані результати досліджень розміщено на спеціальному сервері або репозитарії (повторна або паралельна публікація).

Що таке Open Access Golden?

Результати наукових досліджень публікують у періодичному виданні Open Access, яке надає весь контент у вільний доступ у мережі Інтернет.

Під час підготовки до друку періодичних видань Open Access виникають витрати, покриття яких відбувається у різний спосіб. Є моделі, в яких публікацію фінансує сам автор, беручи на себе видавничі і редакторські витрати (publication fees, article processing charges APCs). Часто співпраця між установами та видавцями дозволяє авторам публікувати статті у відкритому доступі без додаткових або зі зниженими витратами. Деякі журнали не стягують жодної плати за публікацію через приналежність до певної установи та/або з огляду на власну видавничу культуру.

Як знайти якісне періодичне видання з відкритим доступом за типом «золотий» (Open Access Gold)?

Ініціатива «Think Check Submit», яку підтримують асоціації видавництв і бібліотек, склала список контрольних запитань для того, щоб Ви змогли впевнитися, що обираєте якісний журнал для публікації результатів досліджень. Короткий огляд запитань:

  • Чи знаєте Ви або Ваші колеги про цей журнал?
  • Чи можна легко ідентифікувати та зв’язатися з видавництвом?
  • Чи представлено докладну інформацію про процес рецензування рукописів, що використовується у журналі?
  • Чи індексуються статті журналу в реферативних базах даних, які Ви використовуєте?
  • Чи вказано інформацію про вартість публікації?
  • Чи відомі Вам імена членів редколегії? Чи вказують члени редакційної колегії на своїх персональних веб-сторінках інформацію про діяльність у складі редколегії?
  • Чи є видавець членом однієї з відомих ініціатив?

Так звані «хижацькі» публікації (predatory publishing) сьогодні є широко розповсюджені серед журналів із відкритим доступом. Вони не надають повноцінних редакторських послуг, не гарантують забезпечення якості (рецензування, індексування тощо) або ж не відповідають нормам якісної наукової діяльності.

«Зелений» тип відкритого доступу (Open Access Green) – повторна публікація

Ви хочете забезпечити відкритий доступ Вашої наукової статті, яку вже розміщено в журналі закритого доступу? Користуючись правом на повторну публікацію, Ви можете це зробити за умовами відкритого доступу «зеленого» типу.

Як науковцеві забезпечити вільний доступ до своїх праць шляхом повторної публікації?

Платформа RoMEO від SHERPA пропонує ознайомитися з тим, як реалізувати право на повторну публікацію з огляду на політику окремих журналів. Автор може дізнатися, яку версію статті (пре-, постпринт  або ж версію видавництва) та за яких умов можна подати у вільний доступ. Особливу увагу треба звернути на категорію «Загальні умови» (General Conditions).

Де науковці можуть додатково опублікувати свої статті?

Якщо врегульовані всі правові запитання, виникає ще одне запитання: «ДЕ можна зробити повторну публікацію?» Тут можна розглянути два варіанти: тематичні або ж інституційні репозитарії. У тематичних репозитаріях йдеться про фахові збірки повних текстів, натомість інституційні репозитарії збирають і зберігають тексти науковців певної установи, класифікуючи їх за дисциплінами. Який саме репозитарій обрати – вирішувати Вам. Втім рішення не обов’язково має обмежується лише одним варіантом. 

Посилання:

Open Access Scholarly Publishers’ Association (OASPA)

Програма з відкритого доступу Міжнародного Консорціуму eifl.net

Каталог OpenDOAR