Філаретові Колессі – 150!

Випускник та професор нашого університету, видатний вчений, фольклорист, композитор та музикознавець.

«Маючи певний досвід народознавчої праці, закономірно, що саме він 1921 року очолив Кафедру усної словесності Львівського (таємного) університету, де викладав студентам аналогічний курс, на основі якого 1938 року з’явився підручник-хрестоматія “Усна словесність” – настільна книга фольклористів багатьох поколінь. 1939 року Колесса був призначений завідувачем Кафедри фольклору та етнографії Львівського державного університету, якому у січні 1940 р. було присвоєно ім’я Івана Франка. Вчений читав лекції з курсу “Український фольклор”, керував роботою аспірантів, дбав про проведення експедиційних фольклористичних та етнографічних досліджень тощо.

[…]

Власне мистецьку та народознавчу діяльність Ф. Колесса розпочав як композитор, ставши наприкінці ХІХ – на початку ХХ століття одним із найпопулярніших у Галичині. Його обробки народних пісень та оригінальні композиції виходили друком і звучали з концертних майданчиків краю. Серед творів тих років – популярні моноцикли обробок народних пісень для хорів різного складу та вокальних квартетів: “Гагілки” (1901), “Обжинки” (1898), “Вулиця” (1895), “Наша дума” (1902) та ін.»

Повну статтю дослідниці творчості Ф. Колесси, професорки кафедри української фольклористики імені акад. Філарета Колесси Ірини Довгалюк читайте за посиланням:

https://philology.lnu.edu.ua/news/prof-iryna-dovhaliuk-do-150-richchia-z-dnia-narodzhennia-filareta-kolessy

На відео – оцифрований із фонографічних воскових валиків аудіозапис 1912 року, на якому Філарет Колесса виконує пісню «Темна нічка».

Зі всіма записами, які робив Колесса, зокрема співом Лесі Українки, можна ознайомитись за посиланням: https://bit.ly/2Uix5gP

На фото внизу – праці Філарета Колесси із фондів Наукової бібліотеки