Презентація книги Ореста Семотюка «Російсько-українська війна у сучасній політичній карикатурі»

У Науковій бібліотеці Франкового університету відбулася презентація монографії Ореста Семотюка «Російсько-українська війна у сучасній політичній карикатурі. Медіатизація воєнних конфліктів сучасності».

Зростання суспільної ролі медіа і проникнення у всі сфери життя соціуму зумовлює інтерес до функціонування та засобів впливу ЗМІ на суспільні та політичні процеси. Авторське дослідження – яскравий приклад того, як політична сатира може слугувати матеріалом для наукових студій і відкривати нові можливості для лінґвістики, літературознавства, медіазнавства, історіографії, культурології, соціології, мистецтвознавства тощо. За словами О.Семотюка, політичний гумор, зокрема політична карикатура, залишаються на марґінесі наукових зацікавлень, проте цей феномен насправді може бути невичерпним джерелом інформації про соціокультурні процеси.

Ілюстративний матеріал книги охоплює період із березня 2014 р. до лютого 2016 р. і складається з 535 політичних карикатур Німеччини, Росії, США та України. Зображення зібрано на спеціалізованих інтернет-галереях та ЗМІ. О. Семотюк розробив і застосував авторську методику дослідження мультимодальних медіатекстів із залученням комп’ютерних програм, а також врахував і вже відомі методи аналізу, зокрема фреймовий, наративний, документальний, контент-аналіз та інші. Автор також звертає увагу на те, як формується семантика зображення, вплив на рецепцію карикатури залучення вербальних елементів, використання метафоричності, асоціативного ряду та відомих образів-символів, які однаково можуть бути проінтерпретовані в осередках різних комунікативних груп чи представників різних культур. Наприклад, т.зв. «гуманітарний конвой» РФ на карикатурах зображено у вигляді троянського коня чи вовка в овечій подобі, Крим – як пляшку вина чи шматок м’яса, бойовиків ОРДЛО – як собак чи маріонеток Кремля, самого ж Путіна зображують із візуальними негативними домінантами та з конотаціями, що вказують на спадкоємність від Сталіна та Гітлера.

Незабаром книга потрапить до фондосховищ університетської бібліотеки, тож запрошуємо всіх охочих до читання.