Осипові Куриласу – 150!

7 серпня 1870 року народився визначний український митець, живописець, графік та карикатурист, ілюстратор дитячих журналів та книжок – Осип Курилас. Сьогодні йому – 150 років. Його творчість вражає. Пензлю Куриласа належать пейзажі з хатами, церквами, натюрморти, образи – що збереглися у церквах Львівщини, Національному музеї ім. Шептицького та музеях Польщі.

Важливим етапом у житті художника був вступ до лав Українських Січових Стрільців. Його призначили стрільцем булавного відділу І полку Легіону. Осип Курилас брав активну участь в боях за звільнення Галичини. Тому, багато його картин пов’язані безпосередньо із діяльністю УСС. Під час перебування у лавах січових стрільців Осип Курилас був задіяний до мистецької групи «Пресової Кватири», головним завданням якої було підняти бойовий дух стрільців. Тут він познайомився із відомими музикантами, письменниками, художниками.

Осип Курилас працював над багатьма виданнями для широкого розповсюдження. Особливістю його творчості було те, що він розумів епоху, у якій він жив, та поєднував в картинах потреби січовиків із гумором. Зокрема карикатури, іронічні малюнки, що виходили у виданнях «Самохотник» – був особливо популярним серед стрільців, «Бомба», «Червона калина», «Самопал» та ін.

Авторству Осипа Куриласа належать понад 200 портретів діячів УСС. Цікавими є намальовані ним портрети Тараса Шевченка «Дивлюся, аж світає», Івана Мазепи, Миколи Лисенка та ін. З’являються численні художні полотна такі як – «Бій на Маківці», «Після бою», «Розстрільна на Лисоні», «Семиківське побоїще», «Добротвір. Церква», «Святий Юр у Львові», «Митрополит Андрей Шептицький», «На Гуцульщині» та багато, багато ін. Також художник ілюстрував дитячі видання «Буквар», «Світ дитини», «Читанку» та поштові листівки.

Найбільше про митця розповідають його твори. Тож пропонуємо вашій увазі репродукції творів Осипа Куриласа та фото з журналів, які він ілюстрував.